טיפולים חדשניים באקנה
מומחה לרפואת עור ולייזר

ד"ר אופיר ארצי

מומחה לרפואת עור ולייזרים
מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה
המרכז הרפואי תל אביב - איכילוב

טיפולים חדשניים באקנה

לקביעת תור
03-9450500
לעדכונים בקרו אותנו גם בעמוד הפייסבוק ic_facebook.png (350 bytes)
תחומי טיפול עיקריים

גיל ההתבגרות הוא גיל נפלא, העולם מלא בחברים, מסיבות, ואהבה. רק ענן קטן אחד מעיב על בני הנוער. ענן ושמו "פצעי בגרות". בשפה המקצועית, אנו מכנים את פצעי הבגרות - אקנה וולגריס. מדובר במחלה דלקתית של בלוטות החלב. למרות ששם המחלה נקשר לגיל הנעורים, סובלים מיליונים של גברים ונשים בגילאים שונים מהתופעה.

אקנה היא מחלה מולטי-פקטוריאלית המושפעת מגורמים גנטיים וסביבתיים גם יחד.  בעבר קשרו את פצעי הבגרות להיגיינה ירודה, חשיפה לשמש או היעדר פעילות גופנית. ככל הנראה לגורמים הנ"ל השפעה מזערית בהקשר למחלה. מחקרים עדכניים מצביעים על קשר אפשרי בין מזונות מסוימים להתפתחות אקנה. דיאטה המבוססת על מזונות בעלי מדד גליקמי גבוה, (מוצרים המכילים סוכר - ממתקים), צריכת שוקולד, תוסף חלבון ממקור מי-גבינה וחלב דל-שומן גורמת להחמרת אקנה. לעומתם, צריכת דגים נצפתה כבעלת השפעה מגינה.


פגישה ראשונה עם המטפל או איפה מתחילים?

פגישת הייעוץ וההערכה הראשונית עם הרופא חשובה מאוד! ראשית יעריך הרופא את המראה הקליני, יעריך את  המחלה ומידת חומרתה ויתאים את הטיפול הנכון לה. מעבר לפן הרפואי, נדרש מהרופא להבין את ציפיות המטופל מהטיפול. עליו לבדוק  מה הם אפשרויות הטיפול העומדות לרשות המטופל. עליו לברר את נושא התחלואה הפסיכיאטרית בעבר, תרופות אותן נוטל באופן קבוע, תכנון משפחה ונטילת אמצעי מניעה בנשים.

כבר בשלב הזה, ינסה הרופא להבין מדוע נכשלו הטיפולים הקודמים. מידת היענותו של המטופל לטיפול שרשם לו הרופא היא מרכיב מרכזי בקביעת הצלחתו. כישלון לכאורה של אמצעי הטיפול משקף לעיתים היענות נמוכה של המטופל המתבטאת בשימוש לא נכון בתכשירים. לעיתים הבעיה טמונה בתקופת טיפול קצרה מדי או בשל הפסקת טיפול מוקדמת עקב תופעות לוואי.

יתכנו סיבות נוספות לכישלון הטיפול. לדוגמא, עמידות P. acne לאנטיביוטיקה או אבחנה שגויה. ישנם נגעים הנחשבים "חקייני אקנה" דוגמת דלקת חיידקית של זקיק השערה, רוזציאה או פצעים המופיעים בעקבות חשיפה לחומרים כימיים או בשל נטילת תרופות. נגעים אלו מציגים מצג שווא של אקנה ודורשים טיפול שונה.

קדימה לטפל....

גישת הטיפול האופטימאלית לטיפול באקנה וולגריס כוללת שלב אינדוקציה להשראת הפוגה במחלה ולאחריה טיפול אחזקתי. הטיפול החריף האפקטיבי ובעל התגובה המהירה ביותר הינו טיפול המשלב שיטות טיפול פיזיקאליות (ראה להלן) עם טיפול תרופתי סיסטמי (תרופות בבליעה) וטופיקאלי (למריחה על גבי העור). לכל מטופל נתאים טיפול מותאם לדרגת המחלה ממנה הוא סובל. תוך התייחסות לביטוי הקליני של המחלה, וכן למטופל עצמו.

לאחר השגת מטרה ראשונית יש לעבור לטיפול התחזוקתי. במבחן המציאות מטופלים רבים אינם נוטלים טיפול אחזקתי לאחר השגת ההפוגה, עובדה זו פוגעת בסיכויי הצלחת הטיפול לאורך זמן ומעלה את הסיכון להישנות המחלה.


הטיפולים האפשריים:

תכשירים למריחה מקומית

 תכשירים המכילים בנזואיל פרוקסיד (benzoyl peroxide) 

 תכשירים המכילים רטינואידים עוריים (adapalene, isotretinoin, tretinoin) יעילים במיוחד עבור נגעי אקנה לא דלקתיים.

 תכשירים אנטיביוטיים, דוגמת קלינדמיצין או אריתרומיצין, משמשים בעיקר לטיפול בנגעי אקנה דלקתיים.

 טיפולי קומבינציה חדשים משלבים שני תכשירים ממשפחות שונות ובמינונים קבועים. קומבינציות אלו משיגים ריפוי מהיר יותר וביעילות גבוהה יותר בהשוואה לטיפול בתכשיר בודד, בזכות השפעתם בו-זמנית על מספר תהליכים הגורמים להתפתחות פצעי אקנה.

 דפסון (Dapsone) היא אנטיביוטיקה ממשפחת הסולפונאמידים בעלת תכונות נוגדות-דלקת ונוגדות-חיידקים. תכשיר המכיל דפסון לשימוש עורי נכנס לאחרונה לשוק והראה יעילות גבוהה בניסויים קליניים.

 

אנטיביוטיקה סיסטמית

מדובר באנטיביוטיקה הניתנת במינון נמוך ולאורך זמן. האנטיביוטיקה ניתנת בכדורים לבליעה דרך הפה, ומשמשת לטיפול באקנה בינוני-קשה, בהופעת פצעי אקנה באזור הגב, הכתפיים והחזה, או בכישלון ניסיון טיפול מקומי. מנגנון פעולתן של האנטיביוטיקות כפול, והן בעלות השפעה אנטי-דלקתית לצד תכונותיהן האנטי-מיקרוביאליות.

האנטיביוטיקות השכיחות לטיפול באקנה כוללות: תרופות ממשפחת הטטראציקלינים (דוקסיציקלין או מינוציקלין), תרופות ממשפחת המאקרולידים (אריתרומיצין, קלריתרומיצין) ותרופות ממשפחת הסולפונמידים (רספרים).

איזוטרטינואין – Isotretinoin (רואקוטן)

אנו שוקלים טיפול באיזוטרטינואין סיסטמי לטיפול באקנה קשה, נוטה להצטלקת או לאחר כישלון שני טיפולים ממושכים המשלבים אנטיביוטיקה ותרופה נוספת. השימוש בתרופה מוגבל על-ידי תופעות הלוואי הכרוכות בה, עליהן יש ליידע את החולה ולקבל את אישורו טרם תחילת הטיפול. יש לבצע בדיקות דם וניטור תופעות לוואי לאורך כל תקופת הטיפול בתרופה (6-8 חודשים בממוצע). 20-30% מהמטופלים יידרשו למחזור טיפול נוסף.

תרופות הורמונליות:

הורמוני מין גבריים, או בשמם המקצועי – האנדרוגנים, הינם בעלי תפקיד מכריע בהתפתחות אקנה וולגריס. גלולות הורמונליות בעלות אפקט אנטי אנדרוגני (מדכאות את הורמוני המין הגברי) הוכחו במספר מחקרים גדולים כטיפול יעיל באקנה.  הטפול ההורמונלי יעיל במיוחד בנשים בוגרות הסובלות מאקנה או במצבים בהם ייצור האנדרוגנים מוגבר, כפי שקורה בתסמונת השחלה הפוליציסטית (PCOS), אך גם יעיל גם בהיעדר מצבים אלו. להעצמת יעילות הטיפול ניתן לשלב מתן גלולות משולבות עם תרופות אנטי-אנדרוגניות דוגמת ספירונולקטון, המסוגלות לחסום את הקולטנים האנדרוגנים על-גבי תאי בלוטת החלב.

טיפול פוטודינאמי PDT לאקנה – טיפול אינטנסיבי וחזק עם יעילות מוכחת

טיפול זה נחשב על ידי חלק מהחוקרים כטיפול אפקטיבי מאוד אשר יעילותו מושווה לרואקוטן (ראה לעיל). הטיפול זה מתבסס על מריחת ALA (אמינו-לבוליניק אסיד) על פני העור ולאחר מכן חשיפת האזורים המרוחים למקורות אור שונים אשר גורמים לתגובה פוטוכימית. הטיפול מתבצע אחת לשבועיים שלושה ויש צורך ב-2-5 טיפולים על מנת להגיע לתוצאה ראויה. הטיפול הפוטודינמי פועל על ידי הפחתת מספר החיידקים על פני העור, צמצום הפרשת הסבום ופעילות נוגדת דלקת. מתום הטיפול ועד 48 שעות לאחר מכן חל איסור מוחלט להיחשף לשמש.  בהמשך עד שבוע, מומלץ להמעיט ככל שניתן את החשיפה לשמש ובמידה ויש צורך לצאת מהבית חובה למרוח קרם הגנה על הפנים ולחבוש כובע רחב שוליים.


ומה עושים עם הצלקות.....

אקנה הינה מחלה דלקתית כרונית של בלוטות השומן, המופיעה על פי רוב בגיל ההתבגרות. לרוב, המחלה חולפת בגילאי העשרים אולם לעיתים נמשך עד גיל 40. אחוז ניכר מהסובלים מנגעי אקנה יסבלו כל חייהם מצלקות ע"פ הפנים ו/או הגב . 95% מהמטופלים יציגו צלקות קטנות בלבד אולם כ-20% מהמטופלים יציגו צלקות גדולות עמוקות ומשמעותיות.

ישנם מספר סוגים של צלקות אקנה:

א.      צלקות Ice-pick (חטטים) - הנפוצות ביותר ומתבטאות בשקעים עוריים עמוקים.

ב.      צלקות Boxcar (צלקות זווית) - שטחיות או עמוקות ומופיעות לרוב באזור הרקה והלחיים.

ג.       צלקות Rolling -  מקנות לעור מראה גלי.

 

מרבית המטופלים מציגים צלקות אקנה ממגוון סוגים, תופעה המחייבת גישה יצירתית, ידע וניסיון על מנת להתאים לכל מטופל את תמהיל הטיפול שיביא לתוצאה האסתטית הטובה ביותר.  בין הטיפולים האפשריים:

 קילוף העור בלייזר מקטעי משייף - טכניקה יעילה ביותר לטיפול בצלקות אקנה, במהלכה מוסרות שכבות עור דקות, אחת אחרי השנייה, עד להשגת שיפור משמעותי במראה הצלקת ואף היעלמותה. בד בבד מתקבלת מתיחה של העור המסייעת בהחלקת העור וטשטוש הצלקת. מדובר בטיפול בודד הדורש 7-10 ימי החלמה בבית.

 עידוד יצירת קולגן על ידי לייזר מקטעי לא משייף - הליך עדין במהלכו נוצרים אלפי חתכים מיקרוסקופים בדרמיס. להשגת תוצאה טובה יש לחזור על הטיפול כ-5-6 פעמים, אחת לחודש.  לאחר הטיפול יופיעו אדמומיות ונפיחות דמויות כווית שמש הנמשכות בדרך כלל מספר ימים בודדים. טיפול זה משולב לרוב עם שיטות טיפול נוספות להשגת תוצאה מירבית.

 כריתה כירורגית בטכניקה זו מסירים את הצלקת בחיתוך סכין והפצע שנוצר נתפר בתפרים פשוטים. התוצאה הסופית היא, צלקת שטוחה וישרה במקום צלקת עגולה ושקועה. בשיטה זו מטפלים בצלקות עמוקות וגדולות במיוחד.

 חיתוך סיבי צלקת היוצרים עור גלי (Subcision) בהליך זה מוחדרת מחט חדה בזווית אל תוך העור במרחק של 1-2 ס"מ מהצלקת. תנועה חוזרת של המחט הורסת את הסיבים שמתחת לצלקת וכך מפרידה אותה משכבת העור העמוקה יותר וגורמת להגבהת הצלקת השקועה. בטכניקה הזו אין פגיעה בשכבה העליונה של העור פרט לנקודת החדרת המחט. הטיפול אינו משאיר סימנים למעט חבורות ( סימנים כחולים) שייעלמו לאחר  1-2 שבועות והוא כרוך במספר פגישות, עם הפסקה של 3 שבועות ביניהן. שילוב טיפול זה טיפול לייזר יביא לתוצאה אסתטית מיטבית.

 TCA CROSS מדובר בטיפול נקודתי, המיועד לשיפור צלקות עמוקות במהלכו מוחדר החומר הפעיל (85% (TCA אל בסיס הצלקת בעזרת קיסם במטרה לייצר פצע נקודתי שבתהליך הריפוי שלו יעודד יצירה של קולגן. באזורים המטופלים מקבל העור מיידית גוון לבן אשר נעלם לאחר שעות ספורות ומופיעה אדמומיות, ההופכת לפצע שיגליד ויחלים בתקופה של עד 3 שבועות. מיד לאחר הטיפול אנו מבוצע טיפול בלייזר להחשת תהליך הריפוי ולמקסום התוצאה האסתטית. לאחר 2-3 טיפולים, ניתן להבחין בשיפור של כ-50-80% בעומק הצלקות.   

 פילינג כימי - שיטת טיפול לשיפור מראה ומרקם העור שתוצאותיה עור חלק ואחיד יותר. קילוף העור יכול להיות שטחי, בינוני או עמוק, בהתאם לסוג התמיסה, כאשר הפילינג השטחי פוגע רק בשכבה העליונה של העור (האפידרמיס), הפילינג הבינוני פוגע עמוק יותר (עד לשכבה העליונה של הדרמיס) והפילינג העמוק מגיע עד לשכבות העמוקות של הדרמיס. כדי להגיע לתוצאות מקסימאליות מומלץ על 2-6 טיפולי פילינג כתלות בסוג העור, מצבו, חוזק הפילינג והתוצאות הרצויות. תופעות לוואי אפשריות: אודם בפנים וקילופים למשך מספר ימים, התפרצות הרפס והיפרפיגמנטציה למספר שבועות.

טיפולים לפגמים בפנים

 


טיפולים בצלקות אקנה

טיפולים בצלקות אקנה

כתבה של ד"ר ארצי על הטיפולים בצלקות אקנה
לקריאת הכתבה>>

cyberserve-FooterIcon.png CYBERSERVE כל הזכויות שמורות לד"ר אופיר ארצי
כל מידע, העזרים והתכנים המופיעים באתר נועדו למטרת אינפורמציה בלבד
ואינם מהווים המלצה רפואית, חוות דעת או תחליף להתייעצות אישית.