הצערת עור הפנים בלייזר
מומחה לרפואת עור ולייזר

ד"ר אופיר ארצי

מומחה לרפואת עור ולייזרים
מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה
המרכז הרפואי תל אביב - איכילוב

הצערת עור הפנים בלייזר

לקביעת תור
03-9450500
לעדכונים בקרו אותנו גם בעמוד הפייסבוק ic_facebook.png (350 bytes)
תחומי טיפול עיקריים

העור הוא איבר חי המשתנה בכל רגע. העור מורכב משלוש שכבות. שכבת האפדרמיס היא השכבה החיצונית הנגלית לעין. תחתיה, נמצאת שכבת הדרמיס. זו השכבה העבה ביותר מבין שכבות העור והינה בעלת תפקיד משמעותי ביותר בתהליכי הזדקנות העור. שכבת הדרמיס מכילה סיבי רקמת חיבור, קולגן ואלסטין, המקנים לעור את חוזקו וגמישותו. הידלדלות תכולת הסיבים בשכבת הדרמיס וירידה בתפקודם תורמים באופן משמעותי למראה העור המזדקן.

הצערת עור הפנים בלייזר הצערת עור הפנים בלייזר

הזדקנות העור נובעת מגורמים סביבתיים (שמש, עישון, ניתוחים, פציעות, מחלות מצלקות) והתנהגותיים (הפעלה ארוכת שנים של שרירי ההבעה בפנים, שמירה על עור הפנים). הזדקנות עור הפנים מתבטאת בירידה באיכות העור, בפגיעה בגמישות ובחוזק, איבוד נפח של רקמת השומן, צניחה של הרקמות והופעת אסימטריה. איכות עור נמוכה מתבטאת בחוסר גמישות וברק, דלדול, שינויי מרקם ופיגמנטציה, קמטים ונימים בולטים וריבוי נגעים עוריים (שפירים וסרטניים). מול עור עייף הנושא את סימני הגיל ניתן לטפל בדרכים שונות. יש שיבחרו למתוח את עור הפנים תוך אמונה שהניתוח יפתור את כל בעיות העור. אמונה זו מוטעית. מתיחת העור לא משנה את איכותו! – הקמטים מסביב לפה ולעיניים יישארו כשהיו. שינויי המרקם והפיגמנטציה יודגשו.

הרפואה האסתטית מציעה טיפולים רבים לחידוש פני העור. ככלל, טיפולים עדינים מספקים תוצאות צנועות ומוגבלות יותר וכרוכים בדרגת סיכון ותחושת אי-נוחות מינימאליים. מנגד, טיפולים עוצמתיים מאפשרים השגת תוצאות משמעותיות וארוכות טווח, אך כרוכים בסיכון מוגבר לתופעות לוואי, תחושת אי-נוחות ותקופת החלמה ממושכת יותר.


מהו לייזר?

מכשירי לייזר ואור הם כלים הכרחיים בעולם הדרמטולוגיה המודרני. על ידי בחירה בלייזר הפולט אורך גל מסוים ניתן לבצע הרס מכוון של מלנין או המוגלובין, להביא להידוק הרקמה או לגרום ייצורן של מולקולות קולגן חדשות. לייזר מהווה היום כלי טיפול חשוב בצלקות, בפיגמנטציה, במגוון רחב של נגעים המערבים כלי דם, בגידולי עור שונים ובשיפור האיכות הכללית של העור.  המילה "LASER" הינה למעשה ראשי תיבות של המילים light amplification by stimulated emission of radiation. אנרגית הלייזר הינה אנרגית אור שעברה אמפליפיקציה – הגברה.  לעומת קרני האור הנפלטים לכל הכיוונים ובאורכי גל שונים, ממנורת ליבה רגילה,  קרני האור היוצאות ממכשיר הלייזר צפופות מאוד, בעלות אורך גל זהה (נמדד בננומטרים), והן ממוקדות מטרה.

הלייזרים הראשונים שפותחו בשנות ה-50 וה-60 היו פרימיטיביים למדי והטיפול בהם היה כרוך בתופעות לוואי קשות. למעשה, רק בתחילת שנות ה-80, הוצג (על ידי שני החוקרים Anderson and parrish) הקונספט של  Selective photothermolysis- היכולת של קרני לייזר באורך גל מסוים להשפיע על מטרה נבחרת ברקמה, לדוגמא פיגמנט או כלי דם.  מאז ועד היום, נעשתה כברת דרך בהתפתחות הטכנולוגיה ובשימושים הרבים שיש לה להציע בשירות רפואת העור בכלל והרפואה האסתטית בפרט.  קפיצת מדרגה משמעותית נוספת בטכנולוגית הלייזר הוצגה לפני כעשור עם ההבנה כי על מנת לקבל תוצאה אסתטית רצויה, ללא שיעור סיבוכים גבוה, יש לחלק את אנרגית הלייזר למספר רב של אלומות פר יחידת שטח (לייזרים מקטעיים - Fractional lasers). כל אלומה, על פי סוג הלייזר, מייצרת מספר עמודות נזק (המכונות עמודות נזק טרמלי) כשסביבן רקמה בריאה. טכנולוגיה זו מאפשרת ריפוי מהיר יותר המלווה בפחות תופעות לוואי. עמודות הנזק מוחלפות תוך מספר שבועות בתאי עור בריא, בעל רקמת קולגן וסיבי קולגן איכותיים.

את הלייזרים המקטעיים ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות: הלייזרים המקטעיים החותכים, כדוגמת ה- CO2 lasers ו- Erb:YAG 2940 והלייזרים המקטעיים הלא החותכים.


מחדשים את העור בעזרת לייזר מקטעיים לא-חותכים ( Non Ablative Fractional laser)

טיפול באמצעות מכשיר לייזר מקטעי לא-חותך, אינו פוצע את שכבת העור החיצונית (אפידרמיס) אך מייצר חתכים מיקרוסקופים מרובים בשכבת הדרמיס. בתגובה להרס הקולגן, הגוף מייצר סיבי קולגן חדשים ואיכותיים במקום אלה ההרוסים. הסיבים חדשים מביאים להידוק רקמת העור, לשיפור בגוון העור ובמראהו הכללי.  השימוש בלייזר מקטעי לא-חותך, יביא לתוצאה מתונה ויעניק שיפור קל בלבד. הטיפול אמנם פחות אגרסיבי אך ממושך -  כדי להגיע לתוצאה ראויה ידרשו עד עשרה טיפולים. טיפול אחד בכל חודש. חשוב להבין כי גם לאחר השלמת הטיפול, (אף אם יבוצעו אין ספור טיפולים) התוצאה לא תדמה לטיפול בודד של לייזר חותך.

מחדשים את העור בעזרת לייזר מקטעי חותך (Ablative Fractional laser)

טיפול באמצעות מכשיר לייזר מקטעי חותך, "מקלף" את שכבת העור החיצונית (אפידרמיס) אך עיקר תרומתו הוא בהידוק רקמת העור על ידי יצירה של מיליוני סיבי קולגן חדשים ואיכותיים. ישנם שתי קבוצות במשפחת הלייזר המקטעים החותכים לייזר ה- CO2 (אורך גל 10,600 נ"מ) ולייזר הארביום יאג (אורך גל 2940 נ"מ).

טיפול בעזרת לייזר הארביום יאג (אורך גל 2940 נ"מ)

קרן לייזר באורך גל 2940 ננומטר אינה חודרת לעומק הרקמה ועל כן מייצרת שיוף של שכבות העור העליונות בלבד..הטיפול יעיל במיוחד לבעיות כתמים וחוסר אחידות בגוון העור. הוא יעיל באופן חלקי בטיפול  בקמטים קלים ובגידולים עוריים. על אף שטיפול לייזר זה טומן בחובו הבטחה להפחתת תופעות הלוואי וקיצור תקופת ההחלמה בהשוואה לטיפולי לייזר אחרים. ועל אף שהתוצאה הסופית מביאה לשקום עור מזדקן ומייצרת עור בריא ויפה, אפקט הידוק העור המתקבל בטיפול נחות בהשוואה לזה המושג באמצעות לייזר CO2 (ראה להלן). הטיפול ניתן באופן חד-פעמי, ללא הרדמה כללית. משך זמן ההחלמה קצר יחסית.

טיפול בעזרת לייזר ה- CO2 (אורך גל 10,600 נ"מ)

לייזר ה-CO2 האבליטיבי הוכנס לשימוש לראשונה בשנת 1968 אך הטיפול הסב כאב רב למטופלים ודרש תקופת החלמה ארוכה - מטופלים נדרשו לעצור מעיסוקיהם למשך חודש ויותר. אך מעל המטופלים הציגו תופעות לוואי: צלקות קשות וכתמי פגמנטציה.  בשל גורמים אלו, נזנח השימוש בשיטה זו והקוסמטיקה הרפואית ביקשה מזור מפיתוחים אחרים. בשנת 2004, חזרו המפתחים לרעיון המוכר של אנרגיית הלייזר. הם ביקשו ליטול את הרעיון המקורי ולשכלל אותו באופן שתופעות הלוואי יצטמצמו והיעילות תגבר. הרעיון המקורי של מכשיר הCO2- היה אנרגיה גבוהה הפוגעת ברקמה באופן אגרסיבי ורחב, או כמשל – מקדחה ענקית בעלת קוטר רחב היוצרת נזק סביבתי רב. נטלו המפתחים את הרעיון, אך שינו את אופן הביצוע. במקום ליצור נזק רחב היקף, הקטינו החוקרים משמעותית את "כמות" הרקמה הפגועה, והגדילו את "איכות" הטיפול. אם נחזור למשל המקדחה, העדיפו המומחים מיליוני מקדחות בעלות ראש זעיר היוצרות עמודות חור ברקמה. סביב כל עמודת רקמה הרוסה, קיים עור בריא שיכול לספק תאים המחדשים את העור במהירות וביעילות. שיטה זו מפחיתה משמעותית את הסיכון לסיבוכים העור ומאיצה משמעותית את תקופת ההחלמה.

טכנולוגית לייזר זו, הפכה במהרה לבעלת תו תקן (GOLD STANDARD)  אליו מושוות שאר שיטות הטיפול לשיפור איכות העור. בעזרת טיפול מוסרות רוב השכבות העליונות של האפידרמיס אולם בנוסף, קיים כיווץ שכבת הדרמיס וייצור מאסיבי של סיבי קולגן חדשים וצעירים.  במהלך עשר השנים האחרונות, התקדמה טכנולוגית ה - CO2 לבלי היכר. חברות שונות לקחו את הרעיון המקורי ושכללו אותו. מאחורי כל חידוש ושיפור יש השלכות המצמצמות את תופעות הלוואי של הטיפול ומשפרות את התוצאה הסופית. למעשה היום התוצאות הסופיות לאחר טיפול בשני מכשירי CO2 שונים הינן שונות בתכלית.

טיפולי לייזר ה- CO2 בטוחים וצפויים יותר בהשוואה לשיוף עור מכני או פילינג כימי עמוק. נהוג לסווג את הסיבוכים הטיפוליים לאחר טיפול בלייזר מסוג CO2 לבעיות קצרות-טווח כגון אדמומיות חולפת, גרד, היווצרות ציסטות קרטין (Milia), פוסטולות דמויות אקנה והצטלקות חולפת, ולבעיות ארוכות-טווח דוגמת שינויי היפו והיפרפיגמנטציה ולעיתים אף הצטלקות קבועה. אדמומיות עורית המופיעה לאחר טיפולים באמצעות לייזר CO2 נחשבת כחסרון משמעותי של אמצעי זה. אדמומיות חולפת מופיעה כחלק מתהליך הריפוי הטבעי של העור המתחדש. מאידך, אדמומיות ממושכת מהווה סיבוך מטריד עבור המטופל ומנתח הלייזר עקב רצונו של המטופל לשוב לשגרת פעילותו בהקדם האפשרי. עוצמת האדמומיות נמצאת ביחס ישר לאנרגיית פעימת הלייזר ולמספר החזרות שבוצעו במהלך הטיפול.

טיפולים לפגמים בפנים

 

cyberserve-FooterIcon.png CYBERSERVE כל הזכויות שמורות לד"ר אופיר ארצי
כל מידע, העזרים והתכנים המופיעים באתר נועדו למטרת אינפורמציה בלבד
ואינם מהווים המלצה רפואית, חוות דעת או תחליף להתייעצות אישית.