לייזר לטיפול בצלקות
מומחה לרפואת עור ולייזר

ד"ר אופיר ארצי

מומחה לרפואת עור ולייזרים
מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה
המרכז הרפואי תל אביב - איכילוב

לייזר לטיפול בצלקות

לקביעת תור
03-9450500
לעדכונים בקרו אותנו גם בעמוד הפייסבוק ic_facebook.png (350 bytes)
תחומי טיפול עיקריים

הכל כתוב בעור. חתכים, כוויות, ניתוח, איזה פצעון שנלחץ בין אצבעות מתבגרות - את כולם זוכר העור, מספר את עברו בצלקות. מדי שנה מיליוני אנשים מפתחים צלקות עוריות שונות, המהוות סיבוך שכיח של ריפוי פצע - אחד התהליכים הביולוגיים המורכבים באדם. צלקות פוגעות באיכות החיים וכרוכות בתחלואה תפקודית, אסתטית ופסיכולוגית. הן עלולות לגרום לגרד או כאב המביאים לאובדן שינה. תיתכן הגבלה בתנועה כתוצאה מהתכווצות רקמת הצלקת. באזורי הצטלקות נרחבים קיים אובדן זקיקי שערה ובלוטות זיעה אשר מחלישים את ההגנה מפני השמש או חבלה מכאנית ולהביא לפגיעה בוויסות חום הגוף. בחברה המודרנית של היום, החשש להיווצרות צלקת לאחר ניתוח או טראומה או הרצון לטשטש צלקת קיימת מניעה רבים לחפש טיפול שיביא לתוצאה האסתטית הטובה ביותר.


לאורך השנים פותחו טכניקות שונות לטיפול בצלקות. מוצרים רבים, רפואיים ואלטרנטיביים, הנמצאים בשימוש רווח באוכלוסייה כגון קרמים או מיני ג'ל נכשלו בהשגת יתרונות משמעותיים. לעומתם, הזרקת סטרואידים (קנלוג) או 5-Fluorouracil לצלקת, טיפול בלחץ therapy) Pressure), הקפאת הצלקת בעזרת חנקן נוזלי, פרוצדורות כירורגיות, טיפולי קרינה או שימוש במוצרים המכילים סיליקון הוכחו כמשפרים אך לא מספקים.

בשני העשורים האחרונים חלה התקדמות בהבנת תהליכי ריפוי פצע ואיתה ההבנה שלטכנולוגית הלייזר תפקיד משמעותי בטיפול בצלקות. מאז העבודה הראשונה שפורסמה בתחילת שנות ה-80' פורסמו מאות מאמרים המדגימים את היתרון בשימוש במכשירי לייזר שונים כטיפול בצלקות.   חשוב להבין כי המילה "LASER " הינה למעשה ראשי תיבות של המילים light amplification by stimulated emission of radiation ובעצם מטריה למאות מכשירי לייזר הנמצאים היום בשוק.

 כל מכשיר מהווה טיפול בפני עצמו ומביא לתוצאה טיפולית ייחודית המשפרת אספקטים מסוימים של הצלקת. אחדים ישפרו את מרקם וגמישות הצלקת, אחרים "ימחקו" את הצבע (אדום, חום או לבן), ישנם מכשירי לייזר שיקלו על סימפטומים נלווים כגון גרד וכאב ואחרים שיביאו לשיעורים נמוכים יותר של הצטלקות היפרטרופית (צלקת מורמת אדומה).

המחקרים והניסיון שנצבר בשנים האחרונות מציגים יתרון ברור לפרוטוקולים טיפוליים המשלבים כמה מכשירי לייזר שונים במקביל עם טיפולים נוספים.  לצורך הדוגמא: צלקת קווית מורמת, אדומה וסימפטומטית לאחר ניתוח תגיע לתוצאה האסתטית הטובה ביותר ע"י שימוש בלייזר המטפל באודם ובכלי הדם (למשל PDL – Pulsed dye laser), בלייזר משייף ומשטח (כדוגמת ה- CO2 laser) בתוספת הזרקה תרופה לתוך הצלקת (למשל תרופה סטרואידלית ו/או 5-Fluorouracil). כמובן שזו דוגמה פשטנית. לכל צלקת ולכל מטופל יש להתאים תמהיל טיפול מדויק.


מתי להתחיל בטיפול מניעתי

צלקת משפיעה לרעה על המטופל, ומשמשת כתזכורת לא רצויה, הכרזה פומבית למחלה, לטראומה או לניתוח. מניעה פעילה של צלקת 'לא בוגרת' היא בעלת הסיכוי הטוב ביותר להניב תוצאה קוסמטית מיטבית בהשוואה לטיפול בצלקת ישנה. 

המחקר הראשון שהדגיש את הקורלציה הראשונה בין טיפול מוקדם בלייזר למניעת הצטלקות יתר פורסם בשנת 1999. המחקר ביטל את הצורך לחכות עד להבשלת הצלקת טרם הטיפול בה, ובכך שינה את פני הטיפול מפאסיביים לאקטיביים.

מאז בוצעו מחקרים רבים שאישררו את התצפית הראשונית: התערבות מוקדמת(ממועד הסרת התפרים ועד כ-4 שבועות מההליך הניתוחי/הפציעה) תביא לתוצאה האסתטית הטובה ביותר.

 

ד"ר ארצי מתראיין אצל פרופ' קרסו

cyberserve-FooterIcon.png CYBERSERVE כל הזכויות שמורות לד"ר אופיר ארצי
כל מידע, העזרים והתכנים המופיעים באתר נועדו למטרת אינפורמציה בלבד
ואינם מהווים המלצה רפואית, חוות דעת או תחליף להתייעצות אישית.