טיפול בהזעת יתר
מומחה לרפואת עור ולייזר

ד"ר אופיר ארצי

מומחה לרפואת עור ולייזרים
מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה
המרכז הרפואי תל אביב - איכילוב

טיפול בהזעת יתר

לקביעת תור
03-9450500
לעדכונים בקרו אותנו גם בעמוד הפייסבוק ic_facebook.png (350 bytes)
תחומי טיפול עיקריים

הזעת יתר מוגדרת כמצב שבו ההזעה אינה פרופורציונית לפעילות הגופנית או לטמפרטורת הסביבה. כ-1% מכלל אוכלוסיית העולם המערבי וכ-80 אלף ישראלים סובלים מהזעת יתר – בעיה הפוגעת באיכות החיים. מרבית החולים אינם מטופלים ואינם במעקב מסודר. הזעת היתר יכולה להיות משנית להשמנת יתר, להפרעות הורמונאליות, למחלות עור, למצבים נוירולוגיים ועוד.  הזעה שלא ניתן לאתר את הגורמים לה, מכונה הזעת יתר ראשונית והיא מערבת בדרך כלל אזורי גוף מסוימים, בעיקר בתי שחי (כ-50% מהמקרים), כפות ידיים ורגליים (35% מהמקרים) או פנים (15% מהמקרים).


לא ידוע מה הגורם להזעת יתר ראשונית ממוקדת. כ25% מהלוקים בהזעת יתר מציינים כי קרוב משפחה בדרגה ראשונה סובל מבעיה דומה

שיטות טיפול נפוצות:

 תכשירים המכילים אלומיניום כלוריד - יעילים בעיקר למצבים קלים מאוד.

 כדורים אנטיכולינרגיים  (בבליעה) – מפחיתים את הפרשת הזיעה אולם כרוכים בתופעות לוואי רבות הכוללות  יובש בפה, הפרעה בקצב הלב ועוד.

 מכשיר יונטופורזיס –העברת זרם חשמלי לעור כפות ידיים ורגלים הגורם להפחתה זמנית בפעילות בלוטות הזיעה באזורים המטופלים. מחייב טיפול מתמשך מספר פעמים בשבוע על מנת להשיג תוצאה. מרבית המטופלים לא מצליחים להתמיד בטיפול

 ניתוח – מעבר לסיבוכים הכרוכים בכל ניתוח, חסרונה העיקרי של הפרוצדורה הניתוחית היא שכיחות גבוהה של הזעת יתר מפצה, כלומר הזעת יתר באזורים בהם המטופל לא הזיע טרם ביצוע הניתוח.


הזרקת הבוטולינום טוקסין כטיפול להזעת יתר נחשבת לפרוצדורה בטוחה, ללא סיבוכים משמעותיים. הבוטולינום טוקסין הינו חומר בטוח ואפקטיבי לטיפול בהזעת יתר מקומית, בבתי השחי או בכפות הידיים. החומר חוסם מעברו של הגירוי העצבי מן העצב אל בלוטת ההזעה, ובכך למעשה מונע את הזעת היתר. הטיפול מתבצע על ידי ביצוע סדרת דקירות לאזור המזיע באמצעות מחט עדינה מאד וללא כאב .

את תוצאות הטיפול ניתן להרגיש מספר ימים לאחר ההזרקה, אולם רק לאחר שבועיים ניתן לאמוד את התוצאה הסופית אשר נמשכת כ- 6 -8 חודשים . יש לחזור על הטיפול 1-2 פעמים בשנה.
 

מאמרו של ד"ר ארצי על הזעת יתר

לפרטים נוספים>>

cyberserve-FooterIcon.png CYBERSERVE כל הזכויות שמורות לד"ר אופיר ארצי
כל מידע, העזרים והתכנים המופיעים באתר נועדו למטרת אינפורמציה בלבד
ואינם מהווים המלצה רפואית, חוות דעת או תחליף להתייעצות אישית.